Jdi na obsah Jdi na menu
 

Odhalení a svěcení Demelovy Kaple 24.3.2013

Některé chvíle v životě písničkářově jsou nepředvídatelné a zcela mimořádné. Třeba když hrajete na elektrickou kytaru hluboko v lese před právě odhalenou kaplí, kterou znovu postavili otec a synové Kmoškovi a kolem postává dvěstěpadesát lidí, kteří neváhali překonat  vzdálenost několika kilometrů z nejbližší vesnice až sem (a zase zpátky) zasněženými cestami letošního mrazivého jara.

Více se o kaplích v lese, který rozděloval česky a německy mluvící oblast Vysočiny i o Spolku archaických nadšenců dozvíte na stránkách http://kaplicky.sebranice.cz/. Přesto k fotografiím patří alespoň stručné vyprávění.

V neděli 24. března 2013 ve 13:30 vyšel pěší průvod od kaple sv. Anny v osadě Vysoký Les. Na místě byl pro všechny připraven teplý čaj. Slavnostního žehnání kapli províděli P. Mgr. Vojtěch Glogar a Věra Říhová (Církev československá husitská, farnost Litomyšl). Krátké hudební vystoupení měl i písničkář Petr Linhart. Zahrál celkem tři písničky s příběhy z bývalých Sudet.

Akce se zúčastnilo 250 lidí. Počasí bylo chladné, ale všichni jsme prožili příjemné a slunné nedělní odpoledne. Kaple byla zasvěcena Panně Marii a to podle původního svátku Zvěstování Panně Marii, který je 25. března.

Kaple byla vyrobena v dílně a na místě byla namontována na začátku března 2013. Obnovená kaple vychází tvarově z původního obdélníkového půdorysu. Je dřevěná se stanovou střechou a šindelovou krytinou s částečným prosklením ve dveřích. Stěny jsou opláštěny prkny s lištami. Na obnově kaple se podílelo několik místních občanů ze Sebranic, Chmelíka a okolí.

Na konci března a v dubnu bude v údolí, kde je umístěna Demelova kaple v plném rozkvětu přírodní památka Sněženky ve Vysokém lese. Zveme tedy všechny na krásnou procházku do jarní přírody.

Demelova (Neubauerova) kaple, „U dřevěné kapličky“

Drobná dřevěná kaplička původně pokrytá lepenkou. Kaplička stávala na jihovýchod od osady Vysoký Les, přibližně 250 metrů na jih od konce přírodní památky Sněženky ve Vysokém lese, v tzv. sněženkovém údolí. Kaplička stojí na katastru obce Chmelík.

Kapli postavil německý statkář Wenzel Demele, přezdívaný Neubauer, sedlák  ze Chmelíka č.p. 30 a jeho žena Theresia v roce 1932. Kaplička byla postavena na paměť šťastně dopadnuvší nehody, která se na místě stala. Při hrabání sena na lukách, které se dříve v tomto údolí nacházely, se splašil pár koní zapřažený za vozem podrážděný komáry. Koně se vyřítili přímo na hospodyni Theresii Demelovou, která se v úleku dovolávala Panny Marie. Hospodyně byla jako zázrakem sražena přímo mezi pár koní i kola vozu, nehodu tedy bez zranění přežila. Pouze u této kapličky je známo, komu byla zasvěcena, a to Panně Marii.

V německé kronice Chmelíka je Wenzel Demele v letech 1903 – 1923 zmiňován jako starosta obce. Kaplička byla zničena nejspíše již někdy v 60. letech díky nedostatku údržby a také díky materiálu střešní kapličky i samotné stavby. U cesty měl být ještě v nedávné době k vidění pozůstatek konstrukce krovu. K této jediné kapli neexistují přímé písemné historické prameny. V místě kapličky se při výkopu podařilo nalézt obdélník opukových kamenů, sloužících jako základ pod dřevěnou stavbu, fragmenty ztrouchnivělých prken, železné hřebíky, střepy skleněných předmětů a zbytky lepenky.

Obnovená kaple vychází tvarově z původního obdélníkového půdorysu. Je dřevěná se stanovou střechou a šindelovou krytinou s částečným prosklením ve dveřích. Stěny jsou opláštěny prkny s lištami.